En Çok Sorulan Sorular

Ürünlerimi nasıl gönderebilirim?
Ürün Satışı Başlat" bölümünden marka/model seçimi yapıp, sorulara cevap vererek çıkan teklifi kabul etmeniz halinde, kargo ile adresimize ücretsiz olarak ürünlerinizi gönderebilirsiniz.

Ürünlerimi ne kadar sürede göndermeliyim?
Ürünlerinizi göndermek için belirli bir süre yoktur ancak gönderim süreci ne kadar kısa olursa, ödemenizi almanız da o kadar hızlı olur.

Ürünlerim için ne kadar ödeme alabilirim?
Ürünlerinizin ödeme miktarı, marka/modeline, durumuna ve pazar talebine bağlı olarak değişebilir. Sitemizdeki değerlendirme sistemimiz, ürünlerinizin gerçek değerini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ürünlerim kargo ile nasıl gönderilecek?
Ürünlerinizi kargo ile göndermeniz gerekiyor. Kargo ücretleri tarafımızca karşılanacak, size en yakın kargo şubesini arayıp kurye çağırabilir yada kendiniz şubeye giderek teslim edebilirsiniz.

Ürünlerimde bir arıza veya fark varsa ne olur?
Ürünlerinizde bir arıza veya fark varsa, yeni bir teklif iletilir ve bu teklifi kabul ederseniz ödeme hesabınıza yapılır. Teklifi kabul etmezseniz, ürünleriniz size geri gönderilir. 

Ödeme nasıl ve ne zaman yapılacak?
Ödeme, kabul edilen teklifin onaylanmasından sonra 24 içerisinde belirtmiş olduğunuz hesabınıza yapılacaktır. Size sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde, ilk teklif tutarı üzerinden ödemeniz gerçekleşecektir.

Cihazımın garantisi hala devam ediyor, fiyat artışı olur mu?
Cihazınızın garanti durumu satış fiyatınızı etkilemez.

Cihazı göndermeden önce yapmam gerekenler nelerdir?
Öncelikle telefonunuzda bulunan, icloud, gmail gibi hesaplardan çıkış yaparak, şifreleri kaldırmanız. Daha sonrasında ise telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmenizdir. Kişisel bilgilerinizin tamamını kaldırıp, kargoda zarar görmeyecek biçimde paketleme yaparak gönderiniz.

Ürünüm size ulaşınca içi açılıp tamir olacak mı ?
Göndermiş olduğunuz cihazlar tarafımıza ulaşınca kamera kaydı altında açılıp, kontrol edilecektir. Cihazlarınızın içinin açılması yada tamir edilmesi söz konusu değildir. 

Ürünüm sistemde bulunmuyor ve teklif alamıyorum ?
İletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek durumu bildirmeniz halinde, müşteri temsilcilerimiz hızlıca sizlere yardımcı olacaktır.